Jurnalul.ro Sport Filip Cristian Jianu a câștigat la Antalya al treilea turneu de tenis ITF consecutiv

de Redacția Jurnalul    |    24 Mar 2024   •   22:20

După ce și-a adjudecat două ediții consecutive ale seriei de turnee de la Kish Island, din Iran, jucătorul român Filip Cristian Jianu (311 ATP) s-a impus duminică și în ediția a șaptea a turneului ITF M15 de la Antalya.

Filip Cristian Jianu este într-o ascensiune de formă luna aceasta, românul, actualmente pe locul 311 în ierarhia ATP reușind să câștige o serie de trei turnee de nivel ITF.

Ultimul, la Antalya, adjudecat duminică în fața austriacului Joel Josef Schwarzler, surpriza turneului, un jucător de pe poziția 1061 ATP.

Jianu s-a impus în două seturi, cu un categoric 6-1, 6-2, după ce în tot turneul pierduse un singur set, în fața compatriotului său Bogdan Pavel (871 ATP).

După câștigarea turneului de la Antalya, Jianu va urca de luni pe locul 291 ATP.