Jurnalul.ro Sport Formula 3 - Marko Amser primul căştigător la Bucureşti.

Formula 3 - Marko Amser primul căştigător la Bucureşti.

de Ovidiu Ciutescu    |    19 Mai 2007   •   00:00

Prima cursă de Formula 3 Marea Britanie desfăşurată pe circuitul stradal din jurul Palatului Parlamentului a fost căştigată, sămbătă, de estonianul Marko Asmer (Dallara F307 Mercedes HWA), urmat de brazilianul Alberto Valerio, la 0,543 secunde, şi britanicul Sam Bird, la o secundă şi jumătate.

Â

Cursa a fost neutralizată de patru ori pentru a fi indepărtate maşinile care abandonau de pe pistă. In turul 10, britanicul Leo Mansell a ieşit in decor, după care a fost transportat la spital, insă după un control de rutină s-a constatat că nu avea nicio problemă. "Cursa nu a fost atăt de fantastică, dar circuitul este foarte rapid şi mi-a plăcut foarte mult. Romănii au făcut un lucru deosebit cu acest circuit", a declarat Asmer, căştigătorul primei curse organizate in Romănia. Cea de-a doua cursă de Formula 3 Marea Britanie va avea loc duminică, la ora 10.45. Â De asemenea, sesiunea de calificări pentru cursa a doua din Campionatul European FIA GT3, care se va desfăşura duminică, a fost suspendată pentru 25 de minute cu nouă minute inainte de final, deoarece patru maşini au fost implicate intr-un accident, iar cu căteva secunde inainte de final alte trei maşini s-au tamponat. Romănii Mihai Marinescu şi Claudiu David au terminat sesiunea de calificări pe poziţia a 23-a, dar datorită accidentelor vor lua startul de pe o poziţie superioară.