Jurnalul.ro Sport Fotbal intern ACS Poli Timişoara, calificată în sferturile Cupei României

ACS Poli Timişoara, calificată în sferturile Cupei României

27 Oct 2015   •   23:06
Sursa foto: Razvan Pasarica/Intact Images

ACS Poli Timişoara s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi seara, după ce a dispus cu 2-1 (1-0) de Petrolul Ploieşti, în optimile de finală ale competiţiei.

Bănăţenii au deschis scorul în finalul primei reprize, din penalty, prin spaniolul Javi Hernandez (40). Petrolul a rămas în zece oameni, după ce Adrian Ropotan a fost eliminat uşor pentru al doilea cartonaş galben (44). Oaspeţii, conduşi în acest meci de antrenorul interimar Mihai Oancea, au reuşit egalarea după pauză, prin spaniolul Fernando Velasco (70). ACS Poli a marcat golul victoriei pentru fundaşul Gabriel Cânu, după o minge respinsă greşit de Alexandru Benga.

Petrolul a avut o bară, în prima repriză, la scorul de 0-0, prin Gevaro Nepomuceno.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în acest sezon competiţional. În optimile Cupei Ligii Adeplast, Poli s-a impus cu 1-0 pe Bega, iar în campionat au terminat la egalitate, 1-1, la Ploieşti.

Alături de Poli, Astra Giurgiu şi CSMS Iaşi s-au mai calificat, marţi, în sferturile de finală ale Cupei României.

ACS Poli Timişoara - Petrolul Ploieşti 2-1 (1-0), Stadion Dan Păltinişanu - Timişoara
Au marcat: Javi Hernandez (40 - penalty), Gabriel Cânu (84), respectiv Fernando Velasco (70).
Cartonaş roşu: Adrian Ropotan (Petrolul, 44).
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Gabriel Bârjac (Zalău), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Paul Unimatan (Zalău)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Adrian Lucaci (Arad) - FRF