Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Căbuz o menține pe Chindia Târgovişte în Liga 1

Căbuz o menține pe Chindia Târgovişte în Liga 1

29 Mai 2022   •   22:10

Chindia Târgoviște a reușit să își asigure un loc în Liga 1 la fotbal masculin, după ce s-a impus în fața Concordiei Chiajna cu scorul general de 6-3. În manșa retur, dâmbovițenii au câștigat cu 1-0, după 90 de minute, impunându-se apoi la loviturile de departajare (4-1).

După două manșe ale barajului, echipa condusă de Emil Săndoi va continua să evolueze și în sezonul următor în Liga 1.

Gazdele au dominat meciul pe toată durata lui, fără a reuși însă să marcheze. Golul care a dus partida în prelungiri a fost marcat în minutul 90+1, de Chamed, aprinzând spiritele pe stadionul „Ilie Oană”, care a găzduit partida.

Chindia a ratat prima prin Șerban, al cărui șut de la distanță a trecut pe lângă poarta lui Aldescu.
Chamed l-a imitat cu un șut puternic din afara careului, peste transversală.

Gazdele au ratat o ocazie mare în minutul 21. Popadiuc a trimis pe poartă o mine respinsă de portarul Chiajnei, dar un fundaș advers a respins.

Concordia Chiajna a replicat în minutul 30, prin Roșu, care nu a reușit să înscrie din poziție favorabilă.

Partea secundă a fost dominată tot Chindia. Florea a încercat să surprindă cu un lob din marginea careului, dar mingea a trecut foarte puțin peste.

Popadiuc a nimerit apoi bara porții, din apropiere, în minutul 57, iar Aldescu a reținut mingea, în minutul 85, la un șut bun al lui Șerban.

În primul minut suplimentar, din cele 8 dictate, Chamed a marcat cu capul de la 7-8 metri și a egalat situația la general, trimițând meciul în prelungiri.

În cele două reprize suplimentare nu s-a înscris, locul disputat în Liga 1 fiind decis prin lovituri de la 11 metri.

Eroul penalty-urilor a fost portarul Căbuz care a apărat execuțiile lui Sokovic și Palmeș, ceea ce a făcut ca scorul loviturilor de departajare să fie 4-1 pentru Chindia, care va evolua astfel și sezonul următor în Liga 1.