Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CFR Cluj marchează la Ploiești cele mai multe goluri din acest sezon în Superligă

de Redacția Jurnalul    |    27 Feb 2023   •   22:35
Sursa foto: Fotbal Club CFR 1907 CLUJ

Campioana CFR Cluj a făcut spectacol, luni, la Ploiești, în confruntarea cu Petrolul, câștigând cu 5-2 ultimul meci al etapei a 27-a din Superligă.

Ardelenii veneau după eliminarea din Conference League și aveau neaparată nevoie de cele 3 puncte, pentru a se menține aproape de prima clasată, Farul Constanța, și nu da șansa celor de la FCSB să se apropie în clasament.

Deac a marcat în minutul 11 singurul gol al primei reprize, pe fondul unui joc echilibrat.

În partea secundă s-au marcat 6 goluri, din care 4 au reprezentat prima reușită a în acest sezon pentru autorii lor.

Pentru CFR au marcat pentru prima dată Bârligea (0-2, min. 49) și Maglica (0-4, min. 73), iar golul de 0-3 i-a aparținut lui Janga (min. 66).

Gazdele au intrat în scenă abia spre final, Bratu (1-4, min. 77) și Purtic (2-5, min. 82), punându-și și ei numele pe tabela de marcaj pentru prima dată în acest sezon.

Clujenii au mai punctat prin Boateng, în minutul 80, pentru 1-5.

A fost meciul cu cele mai multe goluri marcate de CFR Cluj în această ediție de campionat, singura dată când au mai marcat 5 goluri, fiind în Cupa României, cu CSC Dumbrăvița.

Ardelenii rămân pe locul 2, cu 56 de puncte, la două distanță de Farul Constanța și cu 5 peste FCSB, ocupanta locului 3.