Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CSA Steaua, sancţionată cu amendă de 50.000 de lei pentru incidentele de la meciul cu Dinamo

de Redacția Jurnalul    |    25 Mai 2023   •   16:45
Sursa foto: Serban Mihaila

Echipa de fotbal de ligă secundă CSA Steaua a fost sancţionată de Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal cu penalitate sportivă 50.625 de lei, pentru incidentele provocate de suporteri la partida cu Dinamo, de pe Arena Naţională.

"În temeiul art. 82/2 şi 3a şi c din RD raportat la art. 83/2/d din RD, Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti se sancţionează cu penalitate sportivă de 50.625 lei", se arată în decizia Comisiei de Disciplină.

Dinamo Bucureşti a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 3-0 (0-0), la 15 mai, pe Arena Naţională, într-un meci din etapa a noua a fazei play-off a Ligii a II-a de fotbal.

În debutul reprizei secunde, jocul a fost întrerupt circa şase minute (min. 52-58), din cauza fumului produs de torţele şi fumigenele aruncate pe teren din peluza echipei Steaua.