Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Dinamo cedează „lanterna roșie”, după victoria 3-1 cu Oțelul Galați

Dinamo cedează „lanterna roșie”, după victoria 3-1 cu Oțelul Galați

de Redacția Jurnalul    |    18 Feb 2024   •   23:15
Sursa foto: Dinamo Bucuresti

Dornel Munteanu a recidivat pe banca tehnică a Oțelului Galați, primind cartonaș roșu la jumătatea reprizei secunde. Dinamo a învins cu 3-1, în etapa 26-a a Superligii și a predat lanterna roșie celor de la FC Botoșani. Câinii roșii au acum 22 de puncte, la 5 distanță de un loc de baraj.

Denis Politic a ajuns duminică la al treilea meci consecutiv în care marchează, după ce a deschis scorul în minutul 3, cu un șut din prima, din fața porții, după centrarea lui Abdallah.

Alexandru Pop a egalat din penalty, în minutul 17, după ce Patriche l-a faultat pe Lovric.

Gnahore a readus gazdele în avantaj, în minutul 37, ajungând la o pasă pe jos, trimisă din flancul stâng de același Abdallah.

Gazdele au continuat să domine și în partea a doua, iar după două faze de gol ratate, au fructificat un penalty executat de Abdallah, după un faul la limita interioară a careului de 16 metri, acordat la intervenția VAR.

Anterior, Dorinel Munteanu a primit cartonaș roșu la bancă, după ce i s-a adresat verbal arbitrului asistent.

Pe final de meci, portarii Stoian și Golubovic s-au remarcat la șuturile pe spațiul porții ale lui Bordușanu, respectiv Silva.

Cu 22 de puncte, Dinamo urcă un loc în clasament, pe 17, la 5 puncte distanță de Poli Iași, aflată pe 16, ultimul loc ce duce la barajul pentru menținerea în Superligă.

Oțelul Galați rămâne cu 31 de puncte, pe locul 11.