Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Botoşani - CFR Cluj, calificare la loviturile de departajare

FC Botoşani - CFR Cluj, calificare la loviturile de departajare

26 Sep 2019   •   07:16

FC Botoşani s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, pe teren propriu, într-un meci în care scorul a fost egal, 2-2 (1-0), după 90 de minute, dar şi după 120 de minute.

Gazdele au deschis scorul prin nord-macedoneanul Stefan Askovski (37), după ce campioana rămăsese în zece oameni, Mihai Bordeianu (fost jucător al botoşănenilor), fiind eliminat în min. 31. Clujenii au reuşit, totuşi, să întoarcă scorul după pauză, marcând prin Cătălin Golofca (55) şi Andrei Burcă (60), ambii foşti jucători la Botoşani.

Echipa antrenată de Marius Croitoru a egalat pe final, prin Jonathan Rodriguez (81 - penalty), după un fault comis de Mike Cestor asupra lui Alexandru George Cîmpanu.

La loviturile de departajare, pentru gazde au transformat trei argentinieni şi un austriac, Jonathan Rodriguez, Juan Bautista Cascini, Leonel Pierce şi Marcel Holzmann, singurul care a ratat fiind Cîmpanu. Pentru CFR au înscris din punctul cu var Andrei Mureşan şi Damjan Djokovic, iar Luis Aurelio şi Sebastian Mailat au ratat.

În optimi s-au mai calificat Dinamo Bucureşti, Astra Giurgiu, Academica Clinceni, FC Voluntari, FC Hermannstadt, Universitatea Craiova, echipele de liga a doua Universitatea Cluj, Petrolul Ploieşti şi CS Mioveni, precum şi formaţiile de liga a treia Foresta Suceava şi Metalul Buzău.

FC Botoşani - CFR Cluj 2-2 (1-0, 2-2), după prelungiri; 4-2, la loviturile de departajare, Stadion Municipal - Botoşani
Au marcat: Stefan Askovski (37), Jonathan Rodriguez (81 - penalty), respectiv Cătălin Golofca (55), Andrei Burcă (60).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Jonathan Rodriguez 1-0 (gol), Andrei Mureşan 1-1 (gol), Alexandru George Cîmpanu 1-1 (ratare - şut peste poartă), Damjan Djokovic 1-2 (gol), Marcel Holzmann 2-2 (gol), Luis Aurelio 2-2 (ratare - bară), Juan Bautista Cascini 3-2 (gol), Sebastian Mailat 3-2 (ratare - şut peste poartă), Leonel Pierce 4-2 (gol).
Cartonaş roşu: Mihai Bordeianu (CFR, 31).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete; arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac, Valentin Avram (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Aurel Ionescu (Bucureşti) - FRF