Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Farul pierde primul meci din grupe în Cupa României

Farul pierde primul meci din grupe în Cupa României

de Redacția Jurnalul    |    26 Sep 2023   •   21:26
Sursa foto: FB Farul Constanța

Farul Constanța a debutat în ediția 2023-2024 a Cupei Românie cu o înfrângere în deplasare la FC Voluntari. Ilfovenii au câștigat cu 2-0 (1-0) meciul din prima etapă a Grupei D.

Gazdele au deschis scorul repede, în minutul 8, profitând de o apărare neconectată la meci a „marinarilor”. Carnat a pătruns pe stânga și a pasat în fața porții de unde Florea a înscris nemarcat.

Oaspeții și-au încercat norocul la poarta adversă cu două șuturi de la distanță, unul fiind respins de portar, iar al doilea neprinzând cadrul porții.

Dumiter a ratat pe final de repriză din situație de unu la unu cu Buzbuchi și s-a intrat la vestiare cu scorul de 1-0.

În minutul 50, constănțenii au avut un gol anulat, pe motiv de offside, după ce la faza imediat anterioară gazdele au solicitat un penalty, pentru un presupus fault în careu.

După alte două faze de poartă frumoase, câte una la fiecare poartă, FC Voluntari a pecetluit soarta meciului cu un gol marcat din corner de Andres, din centrarea lui Sigurjonsson.

S-a încheiat 2-0, victorie ce aduce un plus de moral gazdelor, care au avut un parcurs mai slab în competiția internă.

Tot marți sera se joacă și partida dintre Dinamo București și U Craiova 1948, după ce în primul meci al zilei, Oțelul Galați a învins SCM Zalău, în deplasare, cu 4-1.