Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Juventus Bucureşti - FC Viitorul 0-1. Ianis Hagi, primul gol după revenire

Juventus Bucureşti - FC Viitorul 0-1. Ianis Hagi, primul gol după revenire

10 Feb 2018   •   20:36

FC Viitorul Constanţa a trecut în deplasare de Juventus Bucureşti cu scorul de 1-0 (0-0), într-un meci disputat sâmbătă în etapa a 24-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al unui meci cu mai multe ocazii în prima repriză a fost înscris de Ianis Hagi, din penalty, în minutul 77. Tânărul mijlocaş a înscris astfel primul său gol în Liga I după revenirea de la Fiorentina.

Campioana en titre a fost destul de lipsită de inspiraţie, cu momente în care a construit greoi. Ganea l-a evidenţiat pe portarul gazdelor în finalul primei reprize şi tot el a lovit bara în minutul 73, după o pasă a lui Ianis Hagi.

Gazdele au fost aproape de gol prin Vasile Gheorghe (59) şi mai ales Drăghici, în primul minut de prelungire.

În runda precedentă, Viitorul a remizat acasă cu Astra Giurgiu (1-1), iar lanterna roşie a terminat la egalitate, 0-0, pe terenul lui Botoşani.

Cu victoria de sâmbătă, Viitorul a acumulat 38 de puncte şi este pe locul 5, mărindu-şi şansele de a evolua în play-off. Juventus rămâne cu 10 puncte.

SC Juventus Bucureşti - FC Viitorul Constanţa 0-1 (0-0), stadion Ilie Oană - Ploieşti
A marcat: Ianis Hagi (77 - penalty)
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)
Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) - CCA, Marin Petrache (Săbăreni) - LPF