Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1. Infrangere neasteptata pentru CS Universitatea Craiova

Liga 1. Infrangere neasteptata pentru CS Universitatea Craiova

29 Apr 2015   •   19:25

FC Braşov a învins-o pe CS Universitatea Craiova cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri, în Bănie, într-o partidă din etapa a 29-a a Ligii I de fotbal.

Singurul gol al partidei a fost înscris de croatul Marko Bencun (78), la prima sa reuşită în Liga I, după o eroare a fundaşului Cosmin Frăsinescu, informeaza Agerpres.

Craiovenii au jucat în avantaj numeric aproximativ o oră, după ce Gabi Matei a fost eliminat în minutul 35 pentru o intrare brutală la Stephane Acka (ivorianul a fost transportat la spital).

Jucătorii gazdă au cerut penalty în minutul 28, când mingea a lovit mâna fundaşului braşovean Lucian Goian.

CS Universitatea, care a făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din acest sezon, a suferit a doua sa înfrângere pe teren propriu în acest campionat, dar prima cu cuplul Sorin Cârţu - Emil Săndoi. Echipa din Bănie a ratat astfel şansa de a urca pe podium.

Oltenii au patru partide la rând fără victorie (două egaluri, două eşecuri). FC Braşov venea după cinci partide fără victorie (un egal, patru eşecuri).

În tur, CS Universitatea câştigase cu 3-2 sub Tâmpa.

CS Universitatea Craiova - FC Braşov 0-1 (0-0), stadion "Extensiv" - Craiova
A marcat: Marko Bencun (78).
Cartonaş roşu: Gabriel Matei (FC Braşov, 35).
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti/AG)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Romulus Gabor (Hunedoara) - LPF