Jurnalul.ro Sport Fotbal intern O noua VICTORIE pentru Reghecampf

O noua VICTORIE pentru Reghecampf

14 Dec 2015   •   22:52
Sursa foto: Christian Silva/Intact Images

Steaua Bucureşti a învins-o pe FC Viitorul Constanţa cu scorul de 1-0 (1-0), luni seara, în deplasare, la Ovidiu, în ultimul meci din etapa a 22-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost marcat de algerianul Jugurtha Hamroun (3).

FC Viitorul trebuia să primească un penalty în minutul 13, după ce Hamroun a atins mingea cu mâna în propriul careu.

Echipa antrenată de Gică Hagi a avut şi o bară, prin Ioan Filip (21).

Steaua a rămas în zece oameni din minutul 60, când Paul Papp a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben.

Până la final, Steaua a mai avut o singură ocazie, prin Gregory Tade, scăpat singur cu portarul, însă în unghi (70), în timp ce FC Viitorul a asaltat poarta lui Florin Niţă şi a trecut în mai multe rânduri pe lângă golul egalării. Robert Hodorogea (62) a reluat cu capul prea slab pentru a-l învinge pe goalkeeper-ul stelist, Cristian Ganea a avut două şuturi periculoase (86, 87), Aurelian Chiţu a fost blocat de Niţă (88), iar Ianis Hagi a trimis mingea cu capul pe lângă poartă (90+2).

De remarcat că Gică Hagi nu a putut conta în acest meci pe Florin Tănase, accidentat la ultimul antrenament.

FC Viitorul a pierdut al doilea său meci acasă în acest campionat, după cel cu Astra Giurgiu (1-2). Viitorul avea de atunci patru partide fără înfrângere, două egaluri şi două eşecuri.

Steaua, care în tur s-a impus cu 1-0, a reuşit a doua sa victorie consecutivă cu Laurenţiu Reghecampf pe banca tehnică.

Cele două formaţii se vor înfrunta din nou, joi, tot la Ovidiu, în sferturile de finală ale Cupei României.

FC Viitorul Constanţa - FC Steaua Bucureşti 0-1 (0-1), Stadion Central - Ovidiu
A marcat: Jugurtha Hamroun (3).
Cartonaş roşu: Paul Papp (Steaua) 60.
Arbitru: Alexandru Tudor; arbitri asistenţi: Vasile Marinescu, Valentin Avram; arbitru de rezervă: Horia Gabriel Mladinovici (toţi din Bucureşti)
Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) - CCA, Cătălin Popa (Vaslui) - LPF