Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Superliga: Petrolul-Rapid 0-0, rapidiștii ajung la cinci meciuri fără victorie

Superliga: Petrolul-Rapid 0-0, rapidiștii ajung la cinci meciuri fără victorie

de Redacția Jurnalul    |    15 Dec 2023   •   22:42
Sursa foto: Rapid

Petrolul Ploiești și Rapid București au încheiat la egalitate, scor 0-0, partida din etapa XX din Superliga de fotbal. Rapidiștii sunt pe podiumul clasamentului, deși au cinci meciuri fără victorie.

Partida Petrolul-Rapid s-a disputat vineri seara la Ploiești. A fost al doilea meci al etapei XX din cadrul Superligii de fotbal. Nicio echipă nu a reușit să înscrie, dar au fost două eliminări. Fundașul Andrei Borza de la Rapid a fost eliminat în minutul 6 din cauza unui fault dur. Și gazdele au avut un fundaș eliminat, pe Paul Papp, în minutul 82.

După 20 de etape, Rapid este pe locul 3, cu 32 de puncte, în timp ce Petrolul este pe 8 cu 27 de puncte.

În primul meci al etapei FCU Craiova a câștigat, în deplasare, partida cu FC Voluntari, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost înscris de atacantul Vladislav Blanuță în minutul 37. În urma victoriei, oltenii au urcat până pe locul 10 în clasament având 24 de puncte. Tot 24 de puncte are și FC Voluntari care se află pe locul 11.