Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Tata Jean, trădat?

Tata Jean, trădat?

de Marius Mihalcea    |    16 Noi 2010   •   20:53
Sursa foto: /Intact Images/Gazeta Sporturilor

137922-intact-imagesgazeta-sporturilorlorand-vakarcs-lv-2061.jpgAm trăit s-o vedem şi pe asta: Jean Pădureanu, fondatorul celebrei Cooperative care a funcţionat în anii ’90, trădat de propriii jucători! “Sunt nemulţumit de jucători, mă simt trădat. La penalty mi-a picat fisa! Dacă mai face aşa ceva, Szukala va îmbătrâni făcând tuşa! Nu vreau să spun mai mult, trageţi voi concluziile”, a fost declaraţia-şoc făcută de preşedintele Gloriei la finalul meciului de luni cu CFR Cluj, pierdut de echipa sa, scor 0-3. În sprijinul acestei afirmaţii, prin care îşi acuză practic jucătorii de blat, “Tata Jean” vine cu desfăşurarea ostilităţilor după minutul 30 al meciului, când scorul era încă egal,

0-0. Ce s-a întâmplat din acel moment? Mai întâi, fundaşul central polonez Lokacs Szukala a făcut henţ în propriul careu, doar că penalty-ul primit în dar de clujeni a fost irosit de Cadu. Mai departe, Albuţ a scăpat foarte uşor mingea în poartă la şutul modest al lui Traore la golul de 0-1, iar Nalaţi a primit stupid două “galbene” în decurs de numai opt minute şi şi-a lăsat echipa în inferioritate. Imediat, clujenii au făcut 2-0, apoi, spre final, Bjelanovici a închis tabela. “Nu pot să spun mai multe, fiindcă una e să simţi, alta e să ai probe”, a încercat apoi s-o dreagă “Lordul”. “Acum totul e clar. La pauză s-a întâmplat ceea ce trebuia să se întâmple. Probabil

s-a făcut cu trei-patru jucători, cum făcea «Lordul» pe vremuri”, a comentat, la rândul său, Gigi Becali. Agentul Ana Maria Prodan consideră că acuzele aduse jucătorilor de la Gloria pe care-i impresariază sunt nefondate: “Asta e buba fotbalului românesc! Szukala vine din Germania, are o mentalitate sănătoasă, nu bolnavă ca a noastră! Nea Jean nu putea să spună aşa ceva fără să aibă informaţii. Oricum, şi Szukala, şi Junior Moraes vor să plece”.