Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Universitatea Craiova a învins Chindia Târgoviște în Superliga

Universitatea Craiova a învins Chindia Târgoviște în Superliga

de Redacția Jurnalul    |    17 Dec 2022   •   22:39
Sursa foto: Facebook Universitatea Craiova

Univ.Craiova a învins Chindia Târgoviște într-un meci din etapa a XXI-a a Superligii de fotbal.

Scorul partidei care s-a disputat sâmbătă a fost 3-0 pentru craioveni. Atacanții Craiovei au înscris primele goluri ale partidei. Alexandru Crețu a deschis scorul în minutul 22, iar Jovan Markovic a majorat diferența în minutul 30.

Daniel Marinel Celea de la Chindia a ratat un penalti în minutul 32, iar Nasser Chamed, mijlocașul dâmbovițenilor, a fost eliminat în minutul 44. În repriza a doua a înscris și Bogdan Mitrea în minutul 65.

În urma acestui rezultat, Univ.Craiova a urcat pe locul 3 în clasamentul Superligii. După 21 de meciuri, oltenii au 38 de puncte, cu șapte în minus față de echipa de pe primul loc, Farul Constanța. Chindia Târgoviște este pe locul 12 cu 21 de puncte.

Tot sâmbătă, Sepsi Sf.Gheorghe a învins pe teren propriu formația U Cluj, scor 2-1.