Jurnalul.ro Sport Fotbal international Dramatism la Cupa Africii de fotbal. Portarul Ronwen Williams a apărat patru lovituri de la 11 metri

de Redacția Jurnalul    |    04 Feb 2024   •   12:00

Căpitanul Ronwen Williams a apărat patru penaltiuri și a ajutat Africa de Sud să ajungă în semifinalele Cupei Africii a Națiunilor 2023. Formația sa a eliminat Capul Verde. Turneul final se desfășoară în Coasta de Fildeș.

La finalul timpului regulamentar și al prelungirilor, scorul partidei Africa de Sus-Capul Verde a fost 0-0.

Portarul sud-african Ronwen Williams a apărat patru penaltiuri din cele cinci executate de adversari. În schimb, portarul naționalei Capul Verde a apărat doar două lovituri și echipa sa a fost eliminată de la turneul final.

În semifinale, Africa de Sud va întâlni Nigeria care a trecut în sferturi de Angola.

În cea de a doua semifinală se vor confrunta Coasta de Fildeș și Congo.