Jurnalul.ro Sport Fotbal international EUROPA LEAGUE. Dezastru pentru Steaua! A fost învinsă la scor de neprezentare de Rosenborg

20 Aug 2015   •   20:51
Sursa foto: antena3.ro

Campioana României, Steaua Bucureşti, a fost învinsă cu scorul de 3-0 (0-0) de echipa norvegiană Rosenborg Trondheim, într-o partidă contând pentru prima manşă a play-off-ului competiţiei Europa League la fotbal, disputată joi seara pe Arena Naţională din Capitală, în faţa a aproximativ 20.000 de spectatori.

Citeşte şi UEFA, amendă pentru Steaua şi suspendare pentru Mirel Rădoi

Rosenborg s-a impus graţie golurilor marcate în repriza secundă de Tobias Mikkelsen (min.61), Andre Helland (min.67) şi.Mike Jensen (min.90+3).

Steaua a etalat un joc foarte bun în prima repriză a meciului, combinaţiile în viteză şi presingul roş-albaştrilor punând în dificultate apărarea oaspeţilor.

Sub privirile antrenorului Mirel Rădoi, aflat în tribună ca urmare a deciziei UEFA de a-i interzice prezenţa pe banca tehnică, jucătorii Stelei şi-au creat numeroase ocazii pe parcursul primelor 45 de minute, cele mai importante aparţinându-le lui Chipciu (min.2), Filip (min.24), Tade (min.29), Muniru (min.31) şi Hamroun (min.43).

Oaspeţii, liderii autoritari ai campionatului Norvegiei, au ripostat la rândul lor prin Helland (min.7 şi 13), Sederlund (min.15) şi Mikkelsen (min.33 şi 44), dar tabela a rămas nemodificată până la finalul primului mitan.

Accidentat la coapsa stângă în finalul primei reprize, algerianul Hamroun nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit la pauză cu Nicolae Stanciu.

Steaua a continuat să atace şi în debutul reprizei a doua, însă cei care au marcat au fost oaspeţii, care au punctat de două ori în decurs de şase minute, prin Mikkelsen (min.61) şi Helland (min.67), profitând de nesincronizările apărătorilor stelişti. De menţionat, însă, că la cel de-al doilea gol al norvegienilor, Halland a plecat dintr-o poziţie evidentă de ofsaid, nesemnalizată de arbitrul asistent.

Rosenborg a înscris pentru a treia oară în prelungirile partidei, prin căpitanul Mike Jensen (min.90+3), care a stabilit rezultatul final: 0-3.

Un eşec nemeritat, totuşi, mai ales prin proporţiile scorului, pentru campionii României, care au dominat destul de clar prima repriză a jocului, precum şi o bună parte din cea secundă, fără să reuşească să concretizeze însă niciuna dintre ocaziile pe care le-au avut.

Returul confruntării dintre Rosenborg şi Steaua se va disputa pe 27 august, la Trondheim (21,00 - ora României), învingătoarea acestei duble manşe urmând să evolueze în grupele Europa League.

Steaua Bucureşti - Rosenborg Trondheim 0-2 (0-0)
Au marcat: Tobias Mikkelsen (61), Andre Helland (67)
Bucureşti - "Arena Naţională", 20.000 de spectatori
Europa League - play-off (prima manşă)

Au evoluat echipele:
Steaua: 12. Valentin Cojocaru - 22. Jean Sony Alcenat (80. Gabriel Iancu, min.75), 6. Paul Papp, 13. Alin Toşca, 16 Gulherme - 11. Muniru Sulley (23. Aymen Tahar, min.68), 8. Lucian Filip - 77. Adrian Popa, 14. Jugurtha Hamroun (10. Nicolae Stanciu, min.46), 7. Alexandru Chipciu (căpitan) - 15. Gregory Tade. Antrenor: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 1. Florin Niţă - 2. Cornel Râpă, 4. Cătălin Carp,17. Alexandru Tudorie.

Rosenborg: 1. Andre Hansen - 22. Jonas Svensson, 14. Johan Lodre Bjordal, 5. Holmar Orn Eyjolfsson, 16. Jorgen Skjelvik - 7. Mike Jensen (căpitan), 20. Ole Selnaes, 21. Fredrik Midtsjo (24. Anders Konradsen, min.67) - 23. Andre Helland (19.Yann-Erik de Lanlay, min.76), 15. Alexander Soderlund (10. Matthias Vilhjalmsson, min.89), 11. Tobias Mikkelsen. Antrenor: Kare Ingebrigtsen.
Rezerve neutilizate: 12. Alexander Lund Hansen - 3. Micke Dorsin, 8. Morten Gamst Peedersen, 18. Magnus Stamnestro.

Arbitru: Luca Banti; asistenţi: Alessandro Costanzo şi Alfonso Marazzo; arbitru de rezervă: Daniele Doveri.
Delegat UEFA: Alojzije Supraha (Croaţia); observator pentru arbitri: Georgios Bikas (Grecia).
Cartonaşe galbene: Gabriel Iancu (90)/Sederlund (57), Jensen (71)

Sursa: Agerpres.