Jurnalul.ro Sport Fotbal international Fluminense a învins Al-Ahly cu 2-0 și s-a calificat în finala Cupei Mondiale a Cluburilor

de Redacția Jurnalulâ    |    18 Dec 2023   •   23:09

Jhon Arias și John Kennedy au marcat în repriza a doua pentru a oferi echipei braziliene Fluminense o victorie muncită cu 2-0 în fața egiptenilor de la Al-Ahly, în semifinala Cupei Mondiale a Cluburilor, luni, la King Abdullah Sports City din Jeddah.

Campioana din Copa Libertadores va înfrunta în finala de vineri de la Jeddah, câștigătoarea semifinalei de marți dintre Manchester City și japonezii de la Urawa Reds.

Arias a marcat din penalty în minutul 71, după ce fostul fundaș al lui Real Madrid, Marcelo, a fost faultat în interiorul careului.

Rezerva Kennedy a marcat al doilea gol în minutul 89, cu un execuție la capătul unui contraatac colectiv.