Jurnalul.ro Sport Fotbal international Naționala U19 a pierdut primul meci de verificare cu Israel

Naționala U19 a pierdut primul meci de verificare cu Israel

de Redacția Jurnalul    |    10 Sep 2023   •   14:20
Sursa foto: FRF

Naționala U19 a pierdut primul meci de verificare cu Israel, la scorul 2-1. România a condus la pauză cu 1-0. Meciul revanșă va avea loc marți, 12 septembrie.

România a condus la pauză cu 1-0 după golul reușit de Enes Sali în minutul 44, dar a cedat în cele din urmă cu 2-1. Israelienii au egalat mai întâi în minutul 56 după o minge recuperată în preajma careului nostru, golul victoriei fiind marcat în minutul 90+2, potrivit FRF.

Meciul revanșă va avea loc marți, 12 septembrie, de la ora 11:00.

Au marcat: Distelfeld 56′, Hazan 90+2′ / Enes Sali 44′

Reprezentativa U19 va evolua, în perioada 11-17 octombrie, în prima etapă a calificărilor pentru EURO 2024. România face parte din Grupa 10, alături de Cehia, Finlanda și San Marino. Gazda meciurilor va fi Cehia. Primele două clasate din fiecare grupă de calificare, alături de cea mai bună echipă clasată pe locul 3, se califică la Turul de Elită. Turneul final EURO 2024 va avea loc în Irlanda de Nord.