Jurnalul.ro Sport Fotbal international O noua UMILINTA pentru Mourinho

O noua UMILINTA pentru Mourinho

16 Aug 2015   •   22:13

Chelsea Londra, campioana en titre a Angliei, a fost învinsă fără drept de apel, cu scorul de 3-0 (1-0), pe terenul echipei Manchester City, în derby-ul etapei a a 2-a din Premier League, disputat duminică.

Gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin argentinianul Sergio Aguero (min.32), după care au mai punctat de două ori pe parcursul reprizei secunde, prin belgianul Vincent Kompany (min.79) şi brazilianul Fernandinho (min.85).

City, câştigătoarea titlului în 2014, a urcat pe prima poziţie a clasamentului după această victorie, la egalitate de puncte (6) cu Leicester City şi Manchester United, celelalte echipe care s-au impus în primele două etape din noul sezon.

Rezultate:
Duminică
Manchester City - Chelsea Londra 3-0
Au marcat: Sergio Aguero 32, Vincent Kompany 79, Fernandinho 85.

Crystal Palace - Arsenal Londra 1-2
Au marcat: Joel Ward 28, respectiv Olivier Giroud 16, Damien Delaney 55 - autogol.

Sâmbătă
Watford - West Bromwich Albion 0-0

Tottenham Hotspur - Stoke City 2-2
Au marcat: Eric Dier 19, Nacer Chadli 45+2, respectiv Marko Arnautovic 78pen, Mame Biram Diouf 83.

West Ham United - Leicester City 1-2
Au marcat: Dimitri Payet 55, respectiv Shinji Okazaki 27, Riyad Mahrez 38 .
Cartonaş roşu: Adrian (West Ham) 90+2.

Swansea City - Newcastle United 2-0
Au marcat: Bafetimbi Gomis 9, Andre Ayew 52.
Cartonaş roşu: Daryl Janmaat (Newcastle) 41.

Sunderland - Norwich City 1-3
Au marcat: Duncan Watmore 88, respectiv Russell Martin 26, Steven Whittaker 37, Nathan Redmond 57.
Portarul român Costel Pantilimon a fost integralist al Sunderland.

Southampton - Everton 0-3
Au marcat: Romelu Lukaku 22, 45, Ross Barkley 84.