Jurnalul.ro Sport Fotbal international Prel. CE 2012, Belarus-Franţa 1-1: "Cocoşii" nu ne-au ajutat să urcăm pe locul 2.

03 Iun 2011   •   21:00

Reprezentativa Belarusului a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat vineri, pe teren propriu, in compania selectionatei Frantei, rezultat in urma caruia ocupa locul 2 in grupa D de calificare la Euro-2012, in timp ce Romania se afla pe locul 3 dupa victoria cu Bosnia.

In meciul de la Minsk, Abidal a fost autorul unui autogol in minutul 20, Franta egaland doua minute mai tarziu prin Malouda.

Iata echipele care au evoluat in meciul de la Minsk:

Belarus: Veremko - Shitov, Martinovici, Verhovtov, Trubilo - Kalacev (Hleb '90), Omelianciuk, Bordacev, Tigorev, Putilo (Kislyak '85) - Voronkov. Antrenor: Bernd Stange.

Franta: Lloris - Sagna, Ramy, Sakho, Abidal - Ribery, A. Diarra, Nasri, A. Diaby (Remy '73), Malouda - Benzema. Antrenor: Laurent Blanc.

Tot vineri, reprezentativa Romaniei a invins pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), selectionata Bosniei-Hertegovina, prin golurile reusite de Mutu '37 si Marica '41, '55.

In urma acestor rezultate, clasamentul grupei D de calificare la Euro-2012 este urmatorul:

1. Franta 6 4 1 1 9-2 13p
2. Belarus 6 2 3 1 4-2 9
3. Romania 6 2 2 2 8-6 8
4. Albania 5 2 2 1 4-4 8
5. Bosnia 4 2 1 1 6-4 7
6. Luxemburg 6 0 1 5 1-11 1

Urmatoarele meciuri (7 iunie): Belarus – Luxemburg; Bosnia – Albania.