Jurnalul.ro Sport Fotbal international România U20 smulge o remiză pe final de meci în amicalul cu Portugalia U20

România U20 smulge o remiză pe final de meci în amicalul cu Portugalia U20

de Redacția Jurnalul    |    23 Mar 2023   •   23:15

Selecționata de fotbal masculin Under 20 a României a disputat joi primul meci din 2023, întâlnind în deplasare, în cadrul turneului amical Elite League U20, reprezentativa similară a Portugaliei, cu care a remizat, scor 1-1 (0-0).

După o primă repriză echilibrată, cu un șut al lui Ianis Stoica în plasa laterală, din lovitură liberă, și o bară transversală nimerită de gazde le o execuție cu capul, în partea a doua au venit și golurile.

Portughezii au marcat prima dată, după o fază combinativă de efect, în urma căreia decarul Santos a deschis scorul cu un șut imparabil din zona punctului cu var, în minutul 60.

Cu 3 minute înainte de finalul celor 90 de minute regulamentare de joc. Mogoș a reușit să egaleze cu un șut de la mare distanță, direct în vinclul porții lusitane.

Luna aceasta, naționala pregătită de Daniel Pancu va mai evolua, în deplasare, și împotriva Norvegiei în cadrul Elite League U20, luni de la ora 19.00, pe ØsterHus Arena, din Sandnes.

Portugalia U20 – România U20 1-1 (0-0)

România U20: 1. Sava – 3. Mitran (22. Oteliță 75′), 24. Ignat (15. Gergely 75′), 5. Ilie (4. Buta 75′), 14. Finica (2. Amzăr 75′) – 8. Pandele (21. Mogoș 64′), 6. Perianu (16. Voican 75′), 17. Pănoiu-cpt. (18. Ciuciulete 64′) – 11. Bani (20. Bratu 64′), 10. Stoica (9. Cojocaru 64′), 7. Bodișteanu (19. Lazăr 75′)
Rezerve: 12. Borbei, 23. Oncescu
Selecționer: Daniel Pancu

Portugalia U20: 12. J. Carvalho – 2. Tomé (13. Baio 70′), 3. Muller, 4. Veiga, 5. Nazinho (15. Montóia 79′), 7. Gomes, 8. Abreu (18. Cruz 79′), 9. Pereira (21. Tavares 70′), 11. Cabral (17. Marques 70′), 19. Nogueira, 20. D. Carvalho (10. Santos 57′)
Rezerve: 1. Nascimento – 6. Mendonça, 14. Rodrigues, 16. Dejalo, 23. Batista
Selecționer: Bino Maçães