Jurnalul.ro Sport Handbal: Victorii clare în Europa

Handbal: Victorii clare în Europa

de Vlad Ionescu    |    15 Feb 2010   •   00:00

Echipele masculine Steaua şi CSM Suceava au câştigat categoric me­ciurile disputate pe teren propriu în prima manşă din optimile de finală ale cupelor europene, fiind favorite la calificarea în sferturi.

Steaua a jucat la Chiajna, în Cupa Cupelor, cu Portovik Iujnîi (Ucraina), pe care a învins-o cu 33-23. Meciul a fost la discreţia roş-albaştrilor, care conduceau la pauză cu 19-12. Diferen­ţa e a crescut în repriza secundă, astfel că băieţii lui Bozo Rudici au prima şansă de calificare. Ionuţ Georgescu, cu nouă goluri, a fost cel mai bun marcator al Stelei.

În Challenge Cup, CSM Suceava, finalista ediţiei precedente, a dispus cu scorul de 31-20 (15-13) de o altă echipă ucrainea­nă, Burevestnik Lugansk. În schimb, în aceeaşi competiţie, HC Odorhei şi-a compromis aproape în totalitate şansele, după înfrângerea cu 32-20 (17-7) suferită în deplasare în faţa for­maţiei MMTS Kwidzyn (Polonia).
Me­ciurile retur se vor disputa la 20 fe­brua­rie.