Jurnalul.ro Sport Il Luce,campion

Il Luce,campion

07 Mai 2010   •   00:00

Şahtior Doneţk a devenit din nou campioană în Ucraina în urma victoriei cu 1-0 asupra principalei sale contracandidate, Dinamo Kiev. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Ilsinho, în minutul 15. Răzvan Raţ a jucat numai câteva minute pe final, în timp ce de partea cealaltă, Tiberiu Ghioane a "prins" doar ultimul sfert de oră.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului, "minerii" au acumulat 74 de puncte, cu şase mai mult decât Dinamo. Pentru Mircea Lucescu este al patrulea titlu cu Şahtior, după cele cucerite în 2005, 2006 şi 2008. "Mulţumesc echipei, jucătorilor, staff-ului tehnic. A fost unul dintre cele mai grele campionate. Anul ăsta nu avem nici un fel de scuză dacă nu jucăm în primăvară în Liga Campionilor", a spus tehnicianul român, care doar "într-o altă viaţă" ar mai fi dispus să antreneze în România.