Jurnalul.ro Sport Info

Info

17 Iul 2008   •   00:00

FC TIMIŞOARA. După victoria cu 6-0 din amicalul cu FC Bihor, mijlocaşul Dan Alexa şi-a îndemnat colegi să rămînă modeşti. "Nu rezultatul e important, ci să ne omogenizăm, deoarece avem mulţi jucători noi. Mai avem multe de reglat pînă la începerea campionatului şi trebuie să fim modeşti pentru că în prima ligă e cu totul altceva", a spus Alexa. Timişorenii vor juca un ultim meci amical sîmbătă, pe teren propriu, cu echipa sîrbă de ligă secundă BSK Borca.

GERMANIA.
Ciprian Marica a marcat trei goluri în meciul amical pe care VfB Stuttgart l-a cîştigat cu scorul de 4-1 în faţa echipei de ligă secundă FC Augsburg. Atacantul român a intrat pe teren la pauză, la scorul de 1-1, şi a înscris în minutele 55, 60 şi 63.

UCRAINA. Şahtior Doneţk a cîştigat Supercupa Ucrainei după ce a învins cu 5-3, după lovituri de departajare, pe Dinamo Kiev. La finalul celor 90 de minute de joc scorul a fost egal, 1-1. Răzvan Raţ a fost integralist în echipa antrenată de Mircea Lucescu şi a marcat golul de 2-1 la loviturile de departajare. Tiberiu Ghioane a fost titular la Kiev, a evoluat pînă în minutul 62 şi a primit un cartonaş galben în minutul 17.

DISCRIMINARE. Baschetbalistele junioare române, care au participat în luna iunie la două turnee amicale în vestul Europei, au fost victimele unor discriminări în Franţa şi în Italia, a declarat preşedintele FRB, Carmen Tocală. Organizatorii turneului din Franţa s-au angajat să asigure cazarea formaţiilor participante, dar echipa României a fost singura care nu a stat la hotel, jucătoarele fiind împărţite pe la diverse familii de români pentru a se evita eventuale incidente. "Am decis să înştiinţăm Ministerul Afacerilor Externe, pentru că nu e normal ceea ce s-a întîmplat. Trebuie să facem ceva să îmbunătăţim imaginea României în străinătate, pentru că toţi avem de suferit", a menţionat Tocală.

Ronaldinho, oficial la Milan

Atacantul brazilian Ronaldinho a semnat ieri un contract pe trei sezoane cu AC Milan, grupare care încercase să îl transfere încă de acum un an. "În sfîrşit sînt la Milan. Mă scuzaţi pentru întîrziere. Sper să ajut cît pot de mult Milanul", a declarat Ronaldinho la sosirea în Italia. Conform presei spaniole, transferul s-a realizat în schimbul sumei de 25 de milioane de euro, iar atacantul va încasa un salariu anual de 3,5 milioane de euro.