Jurnalul.ro Sport Info

Info

27 Iul 2008   •   00:00

INCIDENTE - Bătaie la Levski – Ferencvaros
Poliţia austriacă a fost nevoită să intervină vineri seară în urma incidentelor provocate de suporterii unguri la meciul amical dintre Ferencvaros Budapesta şi Levski Sofia, în apropiere de Viena, la Lindabrunn. După un fault comis de un bulgar, zeci de fani unguri, în stare de ebrietate, au intrat pe teren şi i-au ameninţat pe arbitru şi pe adversari, aceştia liniştindu-se doar după intervenţia a 20 de poliţişti.

AUXERRE - Tamaş, dorit şide PSV Eindhoven

După ce transferul său de la Auxerre la Celtic Glasgow părea căzut, Gabi Tamaş a intrat mai nou în colimatorul olandezilor de la PSV Eindhoven, formaţie care l-a dorit şi în iarnă. Conform presei franceze, şansele ca Tamaş să continue la Auxerre sînt minime, mai ales că jurnaliştii din Hexagon susţin că apărătorul se află şi în vizorul italienilor de la Sampdoria, care urmează să facă o ofertă.

PORTUGALIA - Sepsi a jucat titular pentru Benfica
Fundaşul român Laszlo Sepsi a fost titular la Benfica în meciul amical cu Blackburn Rovers, scor 2-3, ex-bistriţeanul primind un cartonaş galben în minutul 31, pentru henţ, pentru ca în minutul 69 să fie substituit cu Jorge Ribeiro. Totuşi, presa portugheză scrie că Sepsi va avea probleme să se impună la Benfica şi va trebui să lupte din greu pentru a-l convinge pe antrenorul Quique Sanchez Flores.

HANDBAL - Evoluţii bune la fete şi la tineret
Reprezentativa de handbal feminin a României a remizat, scor 33-33 (15-17), cu campioana mondială Rusia, în al doilea meci disputat în cadrul turneului amical de la Albertville. Următoarea partidă a României este programată azi, de la ora 15:00, cu Brazilia. Altfel, naţionala de handbal masculin a României a învins Polonia cu 31-27 (15-17), în meciul de debut din grupa A a Campionatului European de tineret, găzduit de oraşele Bucureşti şi Braşov.

UCRAINA - Ghioane a marcat pentru Dinamo Kiev
Mijlocaşul Tiberiu Ghioane a deschis scorul pentru Dinamo Kiev în meciul cu Dnepr Dnepropetrovsk, scor 3-1, din etapa a doua a campionatului Ucrainei. Ghioane a fost integralist şi a marcat în minutul 37, celelalte goluri fiind înscrise de Milevski, în minutele 45 şi 82. Pentru Dnepr a marcat Nazarenko (’90+2). La Dnepr, Ionuţ Mazilu a intrat în minutul 83 în locul lui Kornilenko.