Jurnalul.ro Sport John McEnroe îl răpune pe Jim Courier la Rio de Janeiro

John McEnroe îl răpune pe Jim Courier la Rio de Janeiro

16 Mar 2009   •   00:00

Fostul lider al tenisului masculin, John McEnroe, a câştigat turneul de tenis de la Rio de Janeiro (Brazilia), rezervat veteranilor, învingându-l în finală, cu 6-2, 6-3, pe compatriotul său Jim Courier.

McEnroe, care a câştigat 54.000 dolari în urma participării la această competiţie, a împlinit 50 de ani luna trecută. El are în palmares 17 titluri de Mare Şlem, 7 dintre acestea la individual (3 victorii la Wimbledon şi 4 în Openul Statelor Unite). Jim Courier, 38 ani, a fost cel mai bun jucător al lumii în 1992, impunându-se în cursul carierei sale de două ori la Roland Garros şi de tot atâtea ori în Openul Australiei. Pe locul trei în turneul "Rio Champions", s-a clasat australianul Pat Cash, învingător cu 7-5, 6-3 în faţa americanului Jimmy Arias.