Jurnalul.ro Sport Lewis Hamilton s-a impus în Marele Premiu al Spaniei la Formula 1

Lewis Hamilton s-a impus în Marele Premiu al Spaniei la Formula 1

09 Mai 2021   •   18:42

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat duminică pentru a 6-a oară Marele Premiu al Spaniei de pe circuitul de la Barcelona, reușind a 3-a victorie a sezonului și cea de a 98-a din carieră. Locul doi a fost ocupat de Max Verstappen (Red Bull Racing Honda) și de Valtteri Bottas.

A fost pentru a 16-a oară când podiumul Formulei 1 a fost ocupat de tridentul Hamilton, Verstappen, Botas. Britanicul Lewis Hamilton a plecat din pole position, cel de al 100-lea al carierei sale, însă a fost depășit la start de olandezul Mac Verstappen. În cele din urmă, Sir Hamilton s-a impus, obținând cea de a 98-a victorie, în cea de 270-a cursă în Formula 1.

În clasamentul general al piloților conduce tot Lewis Hamilton, cu 94 de puncte, urmat de Max Verstappen, cu 80 de puncte și pe 3, de Valtteri Bottas, cu 47.

Clasamentul constructorilor are pe prima poziție echipa Mercedes (141 puncte0, urmată pe 2 de Red Bull Racing Honda (112 puncte) și pe 3 de McLaren Mercedes (65 puncte).