Jurnalul.ro Sport Liga 1, etapa 11

Liga 1, etapa 11

15 Oct 2006   •   00:00

DINAMO - FARUL / Greu, dar raman in grafic

Trupa lui Mircea Rednic a castigat si cea de-a 11-a etapa, mentinandu-si avansul de noua puncte in fata campioanei en-titre, Steaua. Ganea a deschis scorul in minutul 21, insa Liviu Mihai a egalat 14 minute mai tarziu, dupa o insistenta a lui Gurita. Golul izbavitor a fost reusit in minutul 64, cand Claudiu Niculescu a punctat cu capul in urma unui corner. Pana la final, oaspetii au incercat egalare, dar n-au avut forta de a pune presiune pe careul "cainilor.

Jiul - Pandurii / Florin Marin a demisionat

Dupa infrangerea echipei sale in fata Pandurilor, antrenorul gazdelor, Florin Marin, a demisionat. "Imi asum vina pentru rezultatele slabe, dar nu pentru toate. Au fost mai multi factori care au dus la aceasta decizie. Domnul Simota a dorit sa mai raman, dar eu am considerat ca e mai bine sa-mi dau demisia", a declarat "Flocea". Numele vehiculate pentru a prelua postul sunt cele ale lui Ionut Chirila si Aurel Sunda.

UTA - Urziceni / "Fiara" rapune "Bursucul"

Instalat la carma echipei din Urziceni in urma cu aproximativ doua etape, Dan Petrescu se afla la cea de-a doua infrangere consecutiva. Dupa ce echipa sa a fost invinsa acasa de "U" Craiova, etapa trecuta, a fost randul echipei lui Lacatus sa-i administreze o noua infrangere. Autorul unicului gol al partidei, Bogdan Apostu era fericit pentru reusita sa: "Dedic golul echipei, dar si mie, pentru ca am reusit sa trec peste o perioada grea".

Craiova - CeahlAul / "Au inteles ca sunt olteni"

Dupa victoria la limita a Universitatii, tehnicianul craiovean Stefan Stoica s-a aratat foarte multumit de jocul elevilor sai: "Au inteles ca sunt olteni, ca trebuie sa lupte pentru fiecare minge. Le-am spus acum cateva zile ca, daca nu-i doare, nu au cum sa castige. Costea s-a lovit, Parvu s-a lovit, asta inseamna ca au muncit". Antrenorul nemtenilor, Ion Moldovan, a recunoscut superioritatea Craiovei, dar a spus ca un meci egal ar fi fost mai aproape de adevar.

• Steaua - CFR Cluj 4-2
    Au marcat: Ghionea (’6), N. Dica (’43, ’73-pen), Thereau (’44)/Fl. Dan (’64, ’83). Spectatori: fara
    Arbitru: Sebastian Coltescu

IERI
  • Jiul - Pandurii 0-2
    Au marcat: Vranjkovici (’32), Vintilescu (’44). Spectatori: 2.000.

• FC Vaslui - Otelul ora 15:00 Telesport
    Ambele echipe se confrunta cu prebleme de efectiv.
    Arbitru: Sorin Corpodean
  • FC Arges - Poli Iasi ora 17:00 National TV
    Primul meci ca antrenor pentru Dorinel pe banca pitestenilor.
    Arbitru: Marius Bocaneala
  • Poli Timisoara - FC National ora 20:30 TVR 1
    Poli infrunta echipa de la care a luat si de la care mai vrea jucatori.
  • 5. Rapid 11 5 4 2 16-10 19p (+1)
  • 6. Poli Timisoara 10 5 3 2 10-6 18p (+3)
  • 7. Gloria 11 5 1 5 14-11 16p (+1)
  • 8. Poli Iasi 10 4 4 2 13-11 16p (+1)
  • 9. UTA 11 5 1 5 11-12 16p (-2)
  • 10. Farul 11 4 2 5 14-14 14p (-1)
  • 11. Pandurii 11 4 1 6 9-13 13p (-2)
  • 12. Ceahlaul 11 4 1 6 8-13 13p (-2)
  • 13. Unirea Urziceni 11 4 0 7 9-13 12p (-3)
  • 14. "U" Craiova 11 3 3 5 12-24 12p (-6)
  • 15. FC National 10 2 2 6 8-14 8p (-7)
  • 16. Jiul 11 1 4 6 5-12 7p (-11)
  • 17. FC Vaslui 10 1 3 6 9-21 6p (-9)
  • 18. FC Arges 10 1 0 9 6-17 3p (-12)

ETAPA a 12-a. Vineri, 20.10: Urziceni - FC Vaslui (15:00, Telesport), Farul - Jiul (19:30, Telesport); Sambata, 21.10: CFR Cluj - FC Arges (14:00, TVR 2), Pandurii - Poli Timisoara (15:00, Telesport), Gloria - Dinamo (15:00, National TV), FC National - "U" Craiova (20:45, Antena 1); Duminica, 22.10: Poli Iasi - Rapid (14:00, National TV), Otelul - Steaua (15:00, TVR 1), Ceahlaul - UTA (20:00, Telesport).