Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor - United, favorită

Liga Campionilor - United, favorită

de Ionut Paduraru    |    03 Apr 2008   •   00:00

Manchester United şi Barcelona au prima şansă de a se califica în semifinale după victoriile obţinute în deplasare, 2-0 cu AS Roma, respectiv 1-0 cu Schalke.

Vicecampioana Italiei nu a reuşit să scape de blestemul Manchester United. Dacă acum un an, tot în sferturile Ligii, Roma pierdea calificarea după ce era umilită în retur, de data aceasta elevii lui Luciano Spalletti îşi văd speranţele reduse la minimum încă după prima manşă. “Meritam mai mult, rezultatul e dur în raport cu ceea ce a fost pe teren. E foarte greu să ne calificăm, dar nu s-a terminat totul”, a spus Spalletti după meci. De partea cealaltă, Alex Ferguson şi presa engleză l-au lăudat pe Cristiano Ronaldo, autorul primului gol. “Am avut probleme în primul sfert de oră, dar golul lui Ronaldo, o fantastică lovitură de cap, a întors partida în favoarea noastră”, a spus Ferguson.

De asemenea, FC Barcelona este mare favorită la calificare după 1-0 cu Schalke. Autorul singurului gol, Bojan Krkic, a trecut pe locul doi în topul celor mai tineri marcatori din Liga Campionilor, la 17 ani şi 217 zile.