Jurnalul.ro Sport Lobonţ, lovit de Piţurcă

Lobonţ, lovit de Piţurcă

28 Iul 2008   •   00:00

PANDURII – DINAMO 1-1
Trupa lui Mircea Rednic a început cu stîngul noul sezon de Liga 1, remizînd în deplasarea de la Tîrgu-Jiu, 1-1, la capătul unei prestaţii cenuşii. Dinamo a deschis scorul prin mijlocaşul Gabriel Torje, numai că echipa din Ştefan cel Mare a fost executată chiar atunci cînd şi cei 7.000 de spectatori păreau resemnaţi cu gîndul eşecului.

EXECUŢII. Internaţionalul de tineret a lovit în minutul 55, printr-o execuţie superbă, reluînd imparabil o centrare perfectă a lui Adrian Cristea, autorul unei curse debordante pe banda stîngă. În minutul 41 al primei reprize, Boştină a marcat un gol perfect valabil, după o pasă a lui Miranda, însă reuşita dinamovistă a fost anulată eronat de brigada condusă de Tiberiu Lajos. Cu cinci minute înainte de final, gorjenii au dat lovitura, prin fiul selecţionerului Victor Piţurcă, Alexandru. Atacantul gazdelor l-a învins pe portarul echipei naţionale, Bogdan Lobonţ, cu o lovitură de cap perfectă de la circa 12 metri. Suporterii dinamovişti l-au contestat vehement pe atacantul Andrei Cristea, neuitînd trecutul stelist al acestuia. "Andrei Cristea, eşti o mizerie!", au scandat cei circa 300 de fani alb-roşii prezenţi pe Stadionul Municipal din Tîrgu-Jiu. "Sincer, îmi doream mai mult, dar pînă la urmă e bine că nu am pierdut", a declarat antrenorul gazdelor, Eugen Neagoe. La rîndul său, Mircea Rednic a spus: "Am echipă, dar nu am lot. Deocamdată. Nu am avut ce schimbări să fac. A fost gol valabil la Boştină. Aşteptăm să revină Bratu, să vină Marius Niculae, ei contează foarte mult. Marea problemă a fost că nu am reuşit să ţină mingea suficient în atac".