Partizan Belgrad, echipa despre care Sorin Cartu spune ca ii aduce aminte de tinerete, cand urmarea "pe sarbi" toate derby-urile cu Steaua Rosie Belgrad, a dezamagit prin indiferenta la Constanta.
MIHAI IGIROSANU
Otelul s-a temut prea mult de o echipa obisnuita cu aerul tare al cupelor europene, dar care a lasat de inteles ca rezultatul de 0-0 este tot ce si-a propus pentru excursia scurta pana in Romania.
VIOLENTA
In minutul 60, pe stadion au venit circa 50 de fani ai celor de la Partizan. Recunoscuti ca fiind foarte violenti, acestia au inceput imediat sa provoace fortele de ordine. Au aprins cateva fumigene si torte, pe care le-au aruncat pe gazon, provocand intreruperea cu 3-4 minute a jocului. Sarbii au fost evacuati imediat din arena, dupa ce fusesera batuti crunt in tribuna, ei motivand ca au fost iritati de echipamentul galatenilor, identic cu cel al dusmanilor de moarte, Steaua Rosie Belgrad.
Raspunsul lui Boghici - "O sa-l dau afara pe Sorin Cartu"
Fata de anul trecut au plecat Ghionea, care era al Stelei, Apostol, care era al Petrolului, si Dobre, care era jucatorul lui Netoiu. Toti acesti fotbalisti venisera gratis, doar datorita relatiilor mele. In schimb, i-am adus pe Iacob, Viorel Tanase, Mozacu, Toporan si Leonard Nemtanu, jucatori cu experienta in Divizia A. E adevarat ca unii sunt in urma cu pregatirea, i-am adus cand am putut, ca nu suntem Manchester, sa luam jucatori cand vrem.
Nu vreau sa dau un termen, dar daca va pleca, nu il va mai lua nimeni in Divizia A. I-am oferit toate conditiile, iar platile sunt la zi dupa meciul cu Dinamo Tirana.