Jurnalul.ro Sport OŢELUL – RAPID 0-0/Amical şi miting la Galaţi

OŢELUL – RAPID 0-0/Amical şi miting la Galaţi

22 Feb 2009   •   00:00

Oţelul şi Rapid au remizat ieri, scor 0-0, într-un meci amical disputat la Galaţi, înaintea căruia gazdele şi-au prezentat oficial lotul pentru returul actualei ediţii de campionat.

Gălăţenii au început meciul cu formula Kolev - Cârjă, Costin, Jelev, S. Ilie - Iorga, Bourceanu, Paraschiv, Viglianti, Sălăgean - Elek, iar pe parcurs au mai intrat Sârghi, Giurgiu, Hurdubei, Ibeh, Labukas şi Vitaici. De la prezentare au lipsit accidentaţii Cojoc, Gado şi Tănasă, precum şi Avram şi Abraham, convocaţi la lotul naţional de juniori. Giuleştenii au evoluat în prima repriză în componenţa Marinescu - Maftei, Ricardo Fernandes, Mardare, Perjă - Grigorie, Lazăr, Ivelja, Herea - J.P. Pinto, Djalovici, iar după pauză au mai jucat Andrade, M. Constantin, Bratu, Păun, Ioniţă, Răduţă, Dobroiu şi Matei.

La partidă au asistat 3.000 de spectatori, care au afişat un banner cu mesajul: "Sportul moare, primarul doarme". Fanii Oţelului au părăsit stadionul cu 5 minute înainte de terminarea meciului amical cu Rapid, ei deplasându-se la Casa de Cultură a Sindicatelor, unde au participat la un marş de protest prin care doreau să sensibilizeze autorităţile locale cu privire la soarta sportului gălăţean.