Jurnalul.ro Sport David Popovici își păstrează titlul de campion european al probei de 200 m liber

de Redacția Jurnalul    |    21 Iun 2024   •   19:45

Înotătorul român David Popovici a câștigat vineri seara finala probei de 200 metri liber de la Campionatul European de natație de la Belgrad. Românul s-a clasat primul cu timpul de 1.43.13. Popovici își păstrează astfel titlul cucerit în urmă cu doi ani la Roma.

Campionul european en titre al probei de 200 m liber a câștigat semifinala a doua cu timpul de 1:46,15, cel mai bun timp al semifinalelor și s-a impus și în finală, în care a evoluat pe culoarul 4.

Este a doua medalie de aur europeană câștigată de român în proba de 200 m liber în bazin de 50 de metri, după cea de la Roma 2022, unde a cucerit de asemenea aurul.

Este, totodată, și a doua medalie a actualei ediții a europeanului de natație, după ce Popovici s-a impus și în finala probei de 100 m.