Jurnalul.ro Sport Sporturi Algerienii spun că se aşteptau să facă o surpriză la CM de handbal

Algerienii spun că se aşteptau să facă o surpriză la CM de handbal

18 Ian 2011   •   12:00
Sursa foto: /Reuters

Handbalistul algerian Saci Boultif a declarat, după victoria echipei sale, scor 15-14, în faţa reprezentativei României, la Campionatul Mondial, că naţionala sa îşi propusese să le încurce pe favoritele grupei C la competiţia găzduită de Suedia.

"Ştiam că avem calităţile necesare pentru a crea o surpriză la acest Campionat Mondial şi am făcut un super-meci, mai ales în repriza secundă, când ne-am impus ritmul în defensivă, punctul nostru forte", a spus Boultif.

"Păcat că nu am învins şi Serbia, pentru că aveam un gol avans cu trei minute înainte de finalul partidei, dar sunt fericit pentru ce am realizat în meciul cu România", a spus un alt jucător algerian, Mohamed Mokrani.

Fostă mare putere a continentului african, înainte de a fi depăşită valoric de Tunisia şi de Egipt, Algeria dispută, în Suedia, al 11-lea său turneu final de Campionat Mondial. Cea mai bună performanţă la acest nivel a fost locul al 13-lea, la competiţia găzduită de Franţa, în 2001.

La ediţia din 2009, după 14 ani de absenţă de la un turneu final de CM, România s-a clasat pe locul al 15-lea.