Jurnalul.ro Sport Sporturi Aur şi argint pentru România la Europenele de Canotaj de la Belgrad

Aur şi argint pentru România la Europenele de Canotaj de la Belgrad

01 Iun 2014   •   15:09

Echipajul feminin de opt rame cu cârmaci al României (Roxana Cogianu, Nicoleta Albu, Mihaela Petrila, Irina Dorneanu, Cristina Ilie, Andreea Boghian, Adelina Cojocariu, Ioana Crăciun şi Daniela Druncea) a cucerit aurul, duminică, la Campionatele Europene de la Belgrad, în timp ce echipajul feminin de dublu rame a luat argintul.

Barca feminină de 8+1 a fost cronometrată în finală cu timpul de 6 min 16 sec 640/1000, informează Agerpres. Pe locul secund s-a clasat Marea Britanie (06:18.320), iar pe trei a terminat Germania (06:19.970).

Echipajul feminin de dublu rame format din Cristina Grigoraş şi Laura Oprea a cucerit medaliile de argint, cu timpul de 7 min 08 sec 52/100. Aurul a fost adjudecat de britanicele Helen Glover şi Polly Swann, în 7 min 03 sec 62/100, în timp ce olandezele Aletta Jorritsma şi Heleen Boers au luat bronzul, cu 7 min 10 sec 56/100.

Delegaţia României, condusă de antrenorul federal Dorin Alupei, avea ca obiective câştigarea a două medalii şi un loc 4-6.

La aceste campionate europene s-au înscris 36 de ţări, 252 de echipaje cu 659 de concurenţi.