Jurnalul.ro Sport Sporturi Baschet masculin: Steaua CSM Eximbank, la prima victorie în Eurocup

Baschet masculin: Steaua CSM Eximbank, la prima victorie în Eurocup

21 Oct 2015   •   22:04

Steaua CSM Eximbank Bucureşti reuşit prima sa victorie în competiţia de baschet masculin Eurocup, 76-71 (24-23, 19-16, 15-19, 18-13) cu formaţia turcă Trabzonspor Medical Park, miercuri seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în cadrul Grupei D a competiţiei.

Finalul meciului a fost unul foarte strâns, dar ''roş-albaştrii'' au gestionat bine aruncările libere şi au obţinut primul succes, după ce în prima etapă au pierdut categoric la Kazan, 68-94 cu echipa locală Unics.

În faţa a peste 2.000 de spectatori, Steaua a dominat prima jumătate a meciului şi nu a fost condusă decât de două ori (4-5, 26-27), dar nici nu a reuşit să se desprindă pe tabela de marcaj. Avantajul maxim a fost de şase puncte (43-37), dar la pauză scorul a fost de 43-39.

Trabzonspor a avut un sfert trei mai bun şi cu zece minute înainte de final scorul era egal, 58-58. Steaua CSM Eximbank a reuşit să facă diferenţa în ultimul sfert, câştigând nu fără emoţii un meci dificil, cu finalista din sezonul trecut al FIBA EuroChallenge.

Titus Nicoară a fost MVP-ul Stelei, cu 18 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive. Antrenorul Hristu Şapera i-a mai folosit pe Mihai Paul 5 p, 2 pd, Levente Szijarto 1 p, 2 rec, 2 pd, Bill Amis 2 p, 7 rec, 1 pd, Aleksandar Rasic 14 p, 2 rec, 6 pd, Chris Cooper 9 p, 4 rec, 1 pd, Denis Ikovlev 15 p, 4 rec, Marko Marinovic 12 p, 3 rec, 6 pd, Ionuţ Drăguşin 1 rec, 2 pd.

La oaspeţi au jucat Darius Johnson-Odom 5 p, 5 rec, 6 pd, Sertac Şanli 2 p, 1 pd, Berkay Candan 4 p, 1 pd, Dwight Hardy 12 p, 1 rec, 2 pd, Hakan Demirel 2 p, 3 pd, Tarence Kinsey 21 p, 6 rec, Ibrahim Yildirim 7 p, 2 rec, 1 pd, Gani Erdi Gulaslan 2 rec, Andrija Stipanovic 13 p, 5 rec, 3 pd, Damian Kulig 9 p, 1 rec, 1 pd.

În alt meci din Grupa D, Aris Salonic a învins formaţia muntenegreană Buducnost Voli Podgorica cu 75-57.

Aris Salonic este lider pentru moment, cu 3 puncte (+15), urmată de Trabzonspor Medical Park, 3 p (-2), Buducnost, 3 p (-5), Steaua, 3 p (-21), Unics Kazan, 2 p, Banvit Bandirma, 1 p.

Steaua CSM Eximbank va juca următorul meci tot acasă, pe 28 octombrie, cu echipa turcă Banvit Bandirma.