Jurnalul.ro Sport Sporturi Cincinatti 2015. Simona Halep, invingatoare dupa un meci maraton

Cincinatti 2015. Simona Halep, invingatoare dupa un meci maraton

21 Aug 2015   •   06:58

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat în sferturile de finală după ce a învins-o în trei seturi pe Andrea Petkovici, scor 4-6, 6-4, 6-2.

Românca a avut nevoie de două ore și 42 de minute pentru a obține biletele pentru sferturi. Petkovici a sperat că va sparge ghinionul în meciurile cu reprezentanta noastră, însă a cedat al cincilea meci la rînd, informeaza gsp.ro.

Jucătoarea din Germania a cîștigat primul set cu 6-4, după ce pierduse primul game pe propriul serviciu. Halep a revenit însă în setul doi. A reușit să se calmeze după ce în primul set a dat cu racheta de pămînt și a fost într-o stare permanentă de nervozitate.

Decisivul a fost la discreția Simonei, care a rupt ritmul la 2-2 și a zburdat spre o nouă victorie. Urmează confruntarea cu Anastasya Pavlyuchenkova, care va avea loc vineri noapte, nu înainte de ora 3:30.

Halep are nevoie de o calificare în finală pentru a reveni pe poziţia a doua în clasamentul mondial, după ce Maria Şarapova s-a retras înainte de startul turneului.