Jurnalul.ro Sport Sporturi CM de handbal: România a pierdut şi cu Algeria

CM de handbal: România a pierdut şi cu Algeria

17 Ian 2011   •   18:30
Sursa foto: /Reuters

Naţionala masculină de handbal a României a pierdut şi al treilea meci de la Campionatului Mondial din Suedia, 14-15 cu Algeria, şi mai are doar şanse teoretice de a se califica în faza grupelor principale.

Algeria a condus în debutul jocului, cu 1-0 şi 2-1, dar tricolorii au întors scorul, graţie şi prestaţiei excelente a portarului Ionuţ Popescu, şi a avut de două ori avantaj de 4 goluri, 8-4 şi 10-6. Dar deşi antrenorul Vasile Stângă a cerut desprinderea, africanii s-au ţinut scai de noi şi au terminat prima repriză la numai două puncte în spate, 10-8.

În partea secundă, tricolorii au avut un avans maxim de 3 goluri, 12-9 în minutul 44, au condus apoi şi cu 13-11, dar, după 10 minute fără gol marcat, au fost egalaţi. Algerienii au preluat apoi şi conducerea, 13-14 în minutul 58, moment în care Vasile Stângă a cerut timeout. Românii au reuşit egalarea cu 14 secunde înainte de final. Nu au luat însă nici un punct, deoarece Hamad a înscris în penultima secundă golul victoriei, într-un moment în care algerienii jucau şi în inferioritate numerică.

Marcatorii României au fost: Ghionea 7, Florea 2, Novanc 2, Fenici, Savenco şi I. Stamate.

În acest moment, ultima şansă a României pentru a se mai califica în faza următoare este un baraj în trei cu Serbia şi Algeria, în care să se impună la golaverajul întâlnirilor directe. Pentru asta, tricolorii trebuie să câştige ultimele meciuri din grupă, iar pe cel cu Serbia la cel puţin două goluri, Serbia să nu obţină vreun punct nici în meciul cu Croaţia, iar Algeria să piardă cu Danemarca.

GRUPA C

Luni:
Croaţia - Australia 42-15
România - Algeria 14-15
Danemarca - Serbia 35-27

Clasament: 1. Danemarca 6p (+52), 2. Croaţia 6p (+44), 2. Serbia 4p (+10), 4. Algeria 2p (-11), 5. România 0p (-16), 6. Australia 0p (-79)

S-au mai jucat:
Etapa 1: Croaţia - România 27-21, Danemarca - Australia 47-12, Serbia - Algeria 25-24
Etapa 2: Australia - Serbia 18-35, Algeria - Croaţia 15-26, România - Danemarca 30-39