Jurnalul.ro Sport Sporturi Deşi învinsă, Begu este fericită: "A fost o săptămână mare!"

Deşi învinsă, Begu este fericită: "A fost o săptămână mare!"

11 Apr 2011   •   10:04
Sursa foto: /Reuters

Jucătoarea română de tenis Irina-Camelia Begu, care a pierdut, duminică, finala turneului de la Marbella în faţa numărului 6 mondial Victoria Azarenka, a declarat că este mulţumită cu ceea ce a realizat în concursul spaniol şi că această săptămână a fost una mare pentru ea, informează AFP.

"A fost o săptămână mare pentru mine! Victoria a jucat foarte bine. Mi-a fost puţin greu din cauză că am venit din calificări şi de aceea am fost nevoită să joc ieri trei ore, dar sunt mulţumită de parcursul meu din această săptămână", a declarat Begu, care este neînvinsă în cele şapte meciuri jucate în 2011.

Clasată înaintea turneului din Andaluzia pe locul 138 WTA, Begu a fost învinsă în finală în două seturi, scor 3-6, 2-6, de principala favorită şi locul 6 WTA, Victoria Azarenka (Belarus). În semifinale, bucureşteanca de 20 de ani o eliminase pe rusoaica Svetana Kuzneţova, locul 14 WTA şi a doua favorită a competiţiei

Datorită performanţei de la Marbella, Irina-Camelia Begu va pătrunde în Top 100 mondial.