Jurnalul.ro Sport Sporturi Djokovic rămâne neînvins în 2011: A câştigat şi la Indian Wells!

Djokovic rămâne neînvins în 2011: A câştigat şi la Indian Wells!

21 Mar 2011   •   09:54

După ce a triumfat la Australian Open şi Dubai, Novak Djokovic, cap de serie numărul 3, a câştigat, duminică, şi turneul de la Indian Wells, dotat cu premii în valoare totală de 3.645.000 de dolari, impunându-se în finală în faţa principalului favorit, spaniolul Rafael Nadal, scor 4-6, 6-3, 6-2.

Tenismanul sârb de 23 de ani rămâne neînvins în actualul sezon, câştigând toate cele 18 partide disputate în acest an în circuitul profesionist.

Djokovic, care a urcat pe locul al doilea în clasamentul mondial ATP în detrimentul elveţianului Roger Federer, a bifat, astfel, cel de-al 21-lea titlu din carieră şi al doilea în concursul californian, după cel din 2008.

Pentru succesul obţinut la Indian Wells, "Nole" va primi 1.000 de puncte ATP şi un cec în valoare de 611.000 de dolari, în timp ce Nadal va încasa 298.200 de dolari şi 600 de puncte ATP.

Proba de dublu de la Indian Wells a fost câştigată de perechea Alexandr Dolgopolov/Xavier Mallise (Ucraina/Belgia), care a trecut în finală cu scorul de 6-4, 6-7 (5/7), 10-7 de cuplul elveţian Roger Federer/Stanislas Wawrinka.