Jurnalul.ro Sport Sporturi Echipajul feminin de 8+1 al României, medaliat cu aur la Mondiale

Echipajul feminin de 8+1 al României, medaliat cu aur la Mondiale

01 Oct 2017   •   19:04

Echipajul feminin de 8+1 al României a cucerit aurul, duminică, la Campionatele Mondiale de canotaj de Sarasota-Bradenton (Florida/SUA), cu timpul de 6 min 06 sec 400/1000.

Echipajul alcătuit din Ioana Vrînceanu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Adelina Boguş, Laura Oprea şi Daniela Druncea a condus cursa de la un capăt la altul şi a devansat în clasamentul final Canada, 06 min 07 sec 090/1000, şi Noua Zeelandă, 06 min 07 sec 270/1000.

România a obţinut două medalii de aur la Mondiale, prima fiind adusă de Ionela-Livia Lehaci şi Gianina-Elena Beleagă, sâmbătă, în proba feminină de dublu vâsle categorie uşoară.

Tot duminică, la 8+1 masculin, România a ocupat locul 5. Cristian Ivaşcu, Marius-Vasile Cozmiuc, Adrian Damii, Constantin Adam, Constantin Radu, Sergiu-Vasile Bejan, Cristi-Ilie Pîrghie, Ciprian Tudosă şi Adrian Munteanu au fost înregistraţi în 05 min 31 sec 410/1000. Aurul a fost cucerit de Germania (05:26.850), pe locul al doilea a sosit echipajul SUA (05:28.450), Italia a terminat pe locul al treilea (05:28.900), iar pe patru s-a clasat Olanda (05:29.230).

România a aliniat şase echipaje la Mondialele din Florida.

La precedenta ediţie a Campionatelor Mondiale, în 2015, cea mai bună performanţă a României a fost locul 7.