Jurnalul.ro Sport Sporturi Eşec previzibil: România - Danemarca 30-39

Eşec previzibil: România - Danemarca 30-39

de Marius Mihalcea    |    16 Ian 2011   •   18:13
Sursa foto: /Reuters

Echipa naţională de handbal masculin a României a înregistrat, duminică, la Malmo, a doua înfrângere de la CM din Suedia, după cea din meciul cu Croaţia. Băieţii lui Vasile Stângă au pierdut, scor 30-39 (16-17), în faţa Danemarcei, la capătul unei dispute în care nu au contat decât în prima repriză, când tehnicianul nordicilor, Ulrik Wilbek, nu a mizat însă pe cei mai buni jucători ai săi. În minutul 18, “tricolorii” au avut chiar un avantaj de patru goluri, 12-8, pierdut însă incredibil de repede, danezii egalând şi preluând conducerea în decurs de numai patru minute. După odihnă, aspectul întâlnirii s-a schimbat radical. De această dată cu toată artileria grea în teren, echipa Danemarcei a pus stăpânire pe joc şi s-a desprins treptat, România nefiind în stare să mai ţină pasul. Pentru echipa noastră au înscris:

Florea – 7 goluri, Mureşan – 5, Ghionea – 4, Şimicu şi Jurcă – câte 3, A. Stamate, I. Stamate şi Novanc – câte două, Fenici şi Toma – câte unul. Tot duminică, în cea de-a doua etapă a Grupei C, din care face parte România, Serbia a învins Australia cu 35-18, iar Croaţia s-a impus în faţa Algeriei cu 26-15.

Chiar dacă a pierdut cu Danemarca şi a rămas cu zero puncte în clasamentul grupei, România avea intacte şansele de calificare în faza următoare a competiţiei înaintea meciului de aseară, de la Lund, cu Algeria. În afara partidei cu africanii, trupa lui Vasile Stângă este obligată să le mai câştige însă şi pe cele cu Australia (mâine, ora 21:30) şi cu Serbia (joi, 20 ianuarie, ora 21:30), ambele la Dolce Sport, aceasta fiind singura modalitate prin care “tricolorii” îşi pot îndeplini obiectivul, accederea între cele mai bune 12 echipe din lume.

GRUPA C

Duminică (16 ianuarie)
Australia - Serbia 18-35
Algeria - Croaţia 15-26
România - Danemarca 30-39

Clasament: 1. Danemarca 4p (+44), 2. Serbia 4p (+18), 3. Croaţia 4p (+17), 4. Algeria 0p (-12), 5. România 0p (-15), 6. Australia 0p (-52)

S-au mai jucat meciurile: Croaţia - România 27-21, Danemarca - Australia 47-12, Serbia - Algeria 25-24