Jurnalul.ro Sport Sporturi Gimnastică: Aur la sărituri pentru Larisa Iordache, la Cupa Mondială de la Doha

Gimnastică: Aur la sărituri pentru Larisa Iordache, la Cupa Mondială de la Doha

de Agerpres    |    27 Mar 2014   •   19:13

Gimnasta română Larisa Iordache a cucerit medalia de aur în concursul feminin de sărituri din cadrul etapei de Cupă Mondială de la Doha, desfăşurat joi.

Reprezentanta ţării noastre s-a clasat pe primul loc în finală, cu un total de 14,337 puncte, după cele două sărituri din concurs (14,575 şi 14,100) reuşind să le devanseze pe Teja Belak (Slovenia) - 14,100 pct, Wong Hiu Ying Angel (Hong Kong) - 13,812 pct.

De menţionat că Larisa Iordache a fost a patra în calificări, cu 13,350 pct, dominate de Hiu Ying Angel Wong (Hong Kong), cu 14,050 pct. Ea este calificată, totodată, în finalele de la bârnă şi sol la competiţia din capitala Qatarului, în care va concura alături de Diana Bulimar.

La masculin, Marius Berbecar s-a calificat în finala de la paralele, unde va evolua şi Andrei Muntean, calificat şi în ultimul act al probei de inele.

Singurul gimnast român care nu a prins o finală la Doha a fost Vlad Cotuna.