Jurnalul.ro Sport Sporturi Handbal/Liga Campionilor: HCM Constanţa învinge dramatic pe HC St.Petersburg

Handbal/Liga Campionilor: HCM Constanţa învinge dramatic pe HC St.Petersburg

18 Noi 2010   •   22:34
Sursa foto: /Intact Images

HCM Constanţa a obţinut a doua victorie din Grupa D a Ligii Campionilor, 29-28 (16-13) cu formaţia rusă HC St. Petersburg, golul decisiv fiind reuşit cu trei secunde înainte de final.

Marcatorii echipei constănţene au fost Stavrositu (7 goluri), Sadoveac (6), Toma (5), Schuch (3), Sabou (3), Băiceanu (3), Angelovski şi Csepreghi.

Handbaliştii constănţeni au tremurat serios şi de această dată pentru a obţine victoria, ei câştigând pentru a doua oară în actuala ediţie a Ligii cu trei secunde înainte de finalul întâlnirii, graţie golului marcat de extrema stângă Alexandru Sabou. Primul succes fusese reuşit tot pe final, 26-25 cu Bosna Sarajevo.

Partida a fost foarte echilibrată în primele 15 minute (6-6), după care HCM s-a desprins în a doua jumătate a reprizei I la patru goluri (10-6, min. 22), pentru ca la pauză avantajul gazdelor să fie de trei goluri (16-13).

La reluare, HCM şi-a mărit din nou avansul la patru goluri (17-13), însă oaspeţii au revenit în joc şi s-au menţinut mereu în coasta campioanilor României. Diferenţa a oscilat de la 1 la 3 goluri în favoarea echipei noastre, până în minutul 56, atunci când ruşii au izbutit să egaleze la 25!

Finalul a fost cu adevărat dramatic, apărând şi unele probleme cu cronometrul oficial. În min. 59, HCM s-a desprins iar, 28-26, dar oaspeţii au egalat în ultimul minut. Golul victoriei echipei constănţene a fost reuşit de Alex Sabou la ultimul atac, cu trei secunde înainte de finalul întâlnirii.

În clasament, HCM se menţine după această victorie pe locul 4, ultima care asigură calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor. În următorul meci, programat pe 24 noiembrie, HCM va juca returul cu HC Sankt Petersburg.