Jurnalul.ro Sport Sporturi Hochei pe gheaţă: Miercurea Ciuc a câştigat Liga Mol!

Hochei pe gheaţă: Miercurea Ciuc a câştigat Liga Mol!

23 Ian 2011   •   12:52

147824-.jpgHSC Miercurea Ciuc a câştigat, sâmbătă seara, Liga Mol, competiţie care a aliniat la start trei echipe din România şi şase din Ungaria.

În finală, campioana României a învins cu scorul general de 4-1 formaţia Dab.Docler Dunaujvaros, după ce s-a impus în jocul cu numărul 5, disputat la Miercurea Ciuc, cu 3-1 (2-0, 0-1, 1-0). Golurile ciucanilor au fost reuşite de Ladislav Sikorcin (02:33), Jozef Hruby (11:36) şi Vaclav Novak (59:09), în timp ce pentru oaspeţi a fost semnat de Ádám Hegyi (34:23).

Harghitenii câştigaseră şi sezonul regulat al competiţiei. În clasamentul final, SCM Fenestela 68 Braşov a ocupat locul 6, iar Steaua Rangers Bucureşti locul 9 (ultimul).

Sport Club a mai jucat o dată finala Ligii Mol, la ediţia inaugurală, în 2009, când a fost învinsă cu 3-0 la general de concitadina HC Csikszereda (desfiinţată ulterior). Anul trecut, când sistemul de joc a fost diferit, competiţia a fost câştigată de Vasas Budapesta, iar SC Miercurea Ciuc a terminat pe locul 4.