Jurnalul.ro Sport Sporturi Liga 1: FC Viitorul Constanţa - FC Botoşani, 3-1. Rezultatele și clasamentul etapei 15

26 Oct 2015   •   22:46

FC Viitorul Constanţa a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 3-1 (1-0), luni seara, la Ovidiu, în ultimul meci din etapa a 15-a a Ligii I de fotbal.

Echipa antrenată de Gică Hagi a deschis scorul în finalul primei reprize, prin Romario Benzar (45), din lovitură liberă de la 18 metri, şi l-a majorat imediat după pauză, prin Aurelian Chiţu (47).

Deşi a rămas în zece oameni din minutul 74, când bulgarul Radoslav Dimitrov a primit două cartonaşe galbene la aceeaşi fază, primul pentru fault, iar al doilea pentru proteste, FC Botoşani a reuşit să înscrie, prin Dan Roman (87). Florin Cernat, introdus în ultimul sfert de oră de Hagi, a închis tabela cu un şut fără preluare din marginea careului (89).

Meciul din tur s-a încheiat la egalitate, 2-2.

FC Viitorul a urcat pe locul al doilea, la un singur punct de liderul Astra Giurgiu.

FC Viitorul şi FC Botoşani se vor întâlni din nou joi, în optimile de finală ale Cupei României, tot la Ovidiu.

FC Viitorul Constanţa - FC Botoşani 3-1 (1-0), Stadion "Central" - Ovidiu
Au marcat: Romario Benzar (45), Aurelian Chiţu (47), Florin Cernat (89), respectiv Dan Roman (87).
Cartonaş roşu: Radoslav Dimitrov (FC Botoşani, 74).
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Bogdan Velicu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureş)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Ion Căţoi (Bucureşti) - LPF.

Liga 1 - etapa a 15-a - rezultate şi clasament
Rezultate:
Vineri 23 octombrie:
CSMS Iaşi - CS Concordia Chiajna 0-1 (0-0), Stadion "Emil Alexandrescu" - Iaşi
A marcat: Bruno Madeira (64).
Cartonaşe roşii: Ionuţ Voicu (CSMS Iaşi, 85), Cristian Ciobanu (Concordia, 90+4).
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) - CCA, Constantin Tolea (Galaţi) - LPF

ACS Poli Timişoara - FC CFR 1907 Cluj 1-2 (0-2), Stadion "Dan Păltinişanu" - Timişoara
Au marcat: Javier Hernandez (90), respectiv Felipe Nascimento (16), Cristian Lopez (42).
Arbitru: Dragoş Istrate; arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ, Mircea Mihail Grigoriu (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)
Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Romulus Gabor (Hunedoara) - LPF

Sâmbătă 24 octombrie:
FC Voluntari - FC Petrolul Ploieşti 1-0 (0-0), Stadion "Dinamo" - Bucureşti
A marcat: Hamed Kone (46).
John Goossens (FC Voluntari) a ratat un penalty în min. 20 (a apărat Pecanha).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica/IF)
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) - CCA, Imilian Şerbanică (Bucureşti) - LPF

ASA Târgu Mureş - AFC Astra Giurgiu 3-1 (2-0), Stadion "Trans Sil" - Tg. Mureş
Au marcat: Pablo Brandan (37 - penalty), Gabriel Mureşan (45+1), Luis Pedro (90+4), respectiv Javier Velayos (90+1, autogol).
Cartonaş roşu: Denis Alibec (Astra, 83).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Aurel Oniţa (Constanţa), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: Adrian Illyes (Ploieşti)
Observatori: Patriţiu Abrudan (Cluj-Napoca) - CCA, Ion Craiu (Bucureşti) - LPF

Duminică 25 octombrie:
CS Universitatea Craiova - FC Dinamo Bucureşti 3-0 (1-0), Stadion "Extensiv" - Craiova
Au marcat: Thaer Bawab (13, 63), Nicuşor Bancu (65).
Cartonaş roşu: Paul Anton (Dinamo, 90+2).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) - CCA, Mihai Stancu (Bucureşti) - LPF

FC Steaua Bucureşti - CS Pandurii Târgu Jiu 1-1 (0-1), Arena Naţională - Bucureşti
Au marcat: Muniru Sulley (86), respectiv Mihai Răduţ (5).
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)

14 Petrolul Ploieşti 15 1 7 7 8-15 4

Legendă: J - jocuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.

Petrolul şi CFR Cluj au fost penalizate cu 6 puncte de Comisia de licenţiere a FRF.

Sursa: Agerpres