Jurnalul.ro Sport Sporturi Mihaela Buzărnescu a câştigat turneul de la Toyota şi a întrecut-o pe Maria Şarapova în clasamentul WTA

19 Noi 2017   •   11:00

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu a câştigat turneul ITF de la Toyota (Japonia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a dispus în finală de slovena Tamara Zidansek, cu 6-0, 6-1.

Buzărnescu (29 ani, 68 WTA), principala favorită, s-a impus după doar 54 de minute în faţa adversarei sale. Zidansek (19 ani, 149 WTA) nu şi-a creat nicio şansă de break în acest meci, în timp ce Buzărnescu a avut 18, din care a fructificat 6.

Românca învinsese şi în primul meci cu Zidansek, în 2015, în sferturile turneului ITF de la Zawada (Polonia, 25.000 dolari), cu 7-6 (5), 6-4.

Aflată în cel mai bun al al carierei, Buzărnescu a pierdut doar un meci din ultimele 15 disputate, câştigând titlul la Poitiers (Franţa, 100.000 dolari) şi Toyota şi jucând finala la Tokyo (100.000 dolari).

Buzărnescu a început anul pe locul 351 în clasamentul WTA şi şi-a mai trecut în palmares în 2017 titluri ITF la Hodmezovasarhely (Ungaria, 60.000 dolari), Izmir (Turcia, 60.000 dolari), Getxo (Spania, 25.000 dolari), Versmold (Germania, 60.000 dolari), Biarritz (80.000 dolari).

De asemenea, Buzărnescu a evoluat în premieră la un turneu de Mare Şlem, US Open, bifând prima ei semifinală WTA, la Linz (Austria).

De luni, Buzărnescu va urca pe locul 60 în clasamentul WTA, în care o va depăşi pe rusoaica Maria Şarapova.