Jurnalul.ro Sport Sporturi Mihaela Buzărnescu, în sferturile turneului ITF de la Santa Margherita

Mihaela Buzărnescu, în sferturile turneului ITF de la Santa Margherita

01 Mai 2015   •   09:21
Sursa foto: Wikimedia Commons

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Santa Margherita (Italia), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, și o va înfrunta pe belgianca Elise Mertens.

Buzărnescu (26 ani), aflată pe locul 533 în ierarhia WTA, a dispus în primul tur de grecoaica Despina Papamichail, cu 7-5, 6-4, iar în optimi a învins-o pe slovena Nastja Kolar (20 ani, 221 WTA), a cincea favorită, cu un sec 6-2, 6-0, informează Agerpres.

Mertens (19 ani), care este a doua favorită a concursului, ocupă locul 209 în clasamentul mondial.

Cristina Dinu, venită din calificări, a trecut în runda inaugurală de croata Silvia Njiric, cu 6-3, 7-5, iar apoi a fost învinsă de Laura Pous-Tio (Spania), principala favorită, cu 4-6, 6-4, 6-3.

În alte meciuri din primul tur, Diana Buzean a fost învinsă de franțuzoaica Myrtille Georges (N. 8), cu 6-1, 2-6, 6-0, iar Alexandra Cadanțu a fost întrecută de Nastja Kolar, cu 6-4, 7-5.

La dublu, Diana Buzean și italianca Alice Matteucci, favoritele nr. 3, s-au calificat în finală, după 3-6, 7-6 (6), 10-5 cu româncele Mihaela Buzărnescu/Alexandra Cadanțu, în semifinale. Adversarele din ultimul act vor fi Nastja Kolar și Despina Papamichail, favoritele nr. 2.