Jurnalul.ro Sport Sporturi Mihaela Buzărnescu s-a calificat în semifinale la San Jose

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în semifinale la San Jose

03 Aug 2018   •   23:38

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la San Jose (California), dotat cu premii totale de 799.000 de dolari, după ce a trecut de australianca Ajla Tomljanovic cu 6-1 7-5. Partidă a durat o oră și 27 de minute.

Buzărnescu (30 ani, 24 WTA), a cincea favorită, s-a impus într-o oră şi 25 de minute în faţa unei adversare de 25 de ani, care ocupă locul 65 în clasamentul mondial. Buzărnescu a fost condusă cu 5-3 în setul al doilea, a salvat două mingi de set la 4-5, dar a reuşit să întoarcă scorul şi să încheie conturile.

Românca a reuşit 7 aşi, faţă de unul al adversarei, a comis 4 duble greşeli, iar Tomljanovic a avut 5.

Buzărnescu a mai învins-o pe Tomljanovic în prima lor partidă, anul trecut, în optimi la Linz, cu 4-6, 7-6 (1), 6-1.

Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 39.820 dolari şi 185 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe belgianca Elise Mertens, a patra favorită.